Siedlisko u Krzysztofa

Wskład siedliska wchodzi Izba Produktów Lokalnych z wyrobami miejscowych twórców- artykuły spożywcze i rękodzieło. Istnieje również pracownia regionalna, gdzie przeprowadzane są warsztaty tkackie na krośnie pokazowym i mini-krosnach (14 szt.). Dodatkową atrakcją jest trasa questowa po ogrodzie i Wąwozie Malinowym oraz Atelier Retro Wystawa “W kręgu Nałęczowskich Ziemianek”.

LOKALIZACJA I KONTAKT

Drzewce Kolonia 121
24-150 Nałęczów

tel. 795 700 659 – Wiesława
tel. 781 942 775 – Jan Krzysztof
basiakrzys@op.pl ; www.siedliskoukrzysztofa

SIEDLISKO U KRZYSZTOFA

Właściciele – Pani Wiesława Dobrowolska-Łuszczyńska i Pan Jan Krzysztof Łuszczyński przejęli piękny kawałek ziemi w 1990 r. od bezdzietnych kuzynów wraz z opowieściami o stodole dziadka Franciszka, uprawianiu rozległego zbocza wąwozu przez tatę Bolesława, starej studni ze źródlaną wodą na dnie wąwozu, z której korzystali okoliczni mieszkańcy, ciągnących się na wielu hektarach kolejnych włościach po drugiej stronie wąwozu , uprawianych przez kuzynów, mieszkających w Wąwolnicy, starym trakcie dla wozów wiejskich , prowadzącym dnem wąwozów z Nałęczowa do Łopatek. W siedlisku Pan Jan Łuszczyński wybudował w 2013 r. altanę, jako część dawnego budynku gospodarczego, użytkowanego przez przodków. W altanie mieści się Pracownia Regionalna „W Stronę Ziemianek” prowadzona przez p. Wiesławę oraz Izba Produktów Lokalnych kierowana przez p. Krzysztofa. Na turystów indywidualnych i grupy zorganizowane czeka 5 programów wycieczkowych, konkursy przy unikalnym banerze genealogicznym. quest tkacki po ogrodzie od “Willi pod Kołowrotkiem” przez Przytulisko Zająca, Letnisko Wiewiórki, Pensjonat Jeża, Sypialnię Lessowego Minotaura, po dom Borsuka. Do dyspozycji zwiedzających jest również sad z tzw. “starymi odmianami owoców”.

OFERTA SIEDLISKA W RAMACH AKADEMII LESSLANDIA

INSTYTUT RZEMIOSŁA W KOLORZE

„Żyjmy kolorowo”

 Zajęcia dla  dzieci i młodzieży, prowadzone w „złotym namiocie”, na terenie sadu i malowniczego Wąwozu Malinowego, ilustrują pojęcie „ginących zawodów”. Pozwalają na prześledzenie procesu: od zagonka lnu do wytwornego kostiumu lub od zagrody owczej do urokliwego kilimu. W trakcie wędrówek po siedlisku uczestnicy zdobywają wiedzę na temat obróbki lnu i wełny. W pracowni oglądają pokaz tkania i sporządzania osnowy.  Mogą samodzielnie spróbować swoich sił na mini-krosnie. Przewidziane są zabawy lingwistyczne i z zakresu projektowania ubiorów. Przywołana jest tradycja literacka związana z tkactwem.

Czas trwania 1,5 – 3 godz.   Cena 6, 5 zł od osoby. Jeżeli zajęcia mają odbywać się z udziałem „Lessowego Minotaura”  dodatkowo cena 30 zł od całej grupy.

 

GALERIA