Siedlisko Małgorzaty

Siedlisko to miejsce promujące kulturę i tradycję ziemi kazimierskiej. Programy edukacyjne pomagają zdobyć wiedzę o twórczości ludowej i ginących zawodach.

Oferuje:

  • Warsztaty i pokazy plastyki obrzędowej (palmy wielkanocne, kwiaty z bibuły)
  • Pokazy tkania na tradycyjnych krosnach
  • Zwiedzanie przydomowej pasieki i sprzętu pszczelarskiego

LOKALIZACJA I KONTAKT

 

Ekomuzeum „Siedlisko Małgorzaty”
Cholewianka 7a, 24-120 Kazimierz Dolny
tel. 510 157 111, urbanmalgorzata@tlen.pl , www.siedliskomalgorzaty.pl

 

OFERTA OBIEKTU

Najważniejsze miejsce w Siedlisku zajmują trzy warsztaty tkackie, dwa tradycyjne, służące od pokoleń oraz jeden mały warsztat współczesny. Pomieszczenia zostały wyposażone w wiekowe sprzęty użytkowane w rodzinie założycieli: zydle, stoły, kredens, kolebkę. Zawieszone u pułapu pomieszczenia zioła pozwalają poczuć zapach charakterystyczny dla wzgórz kazimierskich kamieniołomów. To doskonałe miejsce na warsztaty. „Siedlisko Małgorzaty” zostało w 2013 roku wyróżnione przez Marszałka Województwa Lubelskiego dyplomem uznania za zajęcie II miejsca w konkursie na najbardziej innowacyjny produkt turystyki wiejskiej w Regionie Lubelskim. „Siedlisko Małgorzaty” należy do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych oraz jest jednym z obiektów Ekomuzeum Lubelszczyzny.

OFERTA W RAMACH AKADEMII LESSLANDIA

INSTYTUT SZTUKI Z PÓL I OGRODÓW

Instytut przybliża wiedzę na temat dziedzictwa wsi, kultury ludowej, tradycyjnych zawodów, twórczości ludowej i rękodzieła, jak również uprawy kwiatów, zbóż i ziół.

„Kompozycje pachnące ziołami”

Uczestnicy zajęć poznają gatunki roślin uprawnych (kwiaty, zboża, trawy), jak i dziko rosnące zioła. Będą uczyć się rozpoznawania roślin po nasionach, owocach, kwiatach, zapachu czy też smaku. Następnie samodzielnie przygotują materiały do warsztatów i będą tworzyć własne kompozycje z kwiatów, zbóż i ziół. Podsumowaniem zajęć będzie konkurs „dopasuj ziarno do rośliny”.

Cena: Zajęcia z plastyki ludowej – 25 zł /osobę (koszt uwzględnia materiały niezbędne do przeprowadzanie warsztatów, wszystkie wykonane prace uczestnicy warsztatów zabierają ze sobą)
Czas trwania zajęć: 1,5 – 2 godziny


„Szmaciaki w kolorach tęczy”

Pobyt w izbie tkackiej pozwoli zapoznać się z  tradycjami tkackimi, budową krosna, zastosowaniem materiałów tkanych dawniej i współcześnie. Uczestnicy warsztatów wspólnie będą przygotowywać kłębki potrzebne do wykonania dywanika – szmaciaka. Kolejnym punktem zajęć jest nauka tkania szmaciaka na krosnach. Warsztatom towarzyszyć będą konkursy i prezentacje dotyczące dawnych zawodów.

Cena: Zajęcia w izbie tkackiej i nauka tkania szmaciaka – 10 zł/osobę

Czas trwania zajęć: 1,5 – 2 godziny

GALERIA