Muzeum Kowalstwa i Muzeum Regionalne w Wojciechowie

Muzeum Kowalstwa i Muzeum Regionalne działają w Wieży Ariańskiej w Wojciechowie. Wybudowana w I poł. XVI w.wieża to jedyna na Lubelszczyźnie budowla typu obronno-mieszkalnego, gotycko-renesansowa. Zajęcia dla dzieci odbywają się na placu przy wieży, a także w samym budynku.

LOKALIZACJA I KONTAKT

Muzeum Kowalstwa i Muzeum Regionalne
Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie
Wojciechów 9, 24-204 Wojciechów

tel. 81 517 72 10, 81 517 76 22

Czynne:

pn-pt  10:00 – 17:00
sob- nd  10:00 – 16:00

  • od września do maja nieczynne w niedziele

 

MUZEUM KOWALSTWA

Jedyne tego typu muzeum w Polsce, zajmuje najwyższą kondygnację Wieży Ariańskiej. Można w nim zobaczyć w pełni wyposażoną, starą kuźnię z paleniskiem, kowadłem, miechem kowalskim oraz metalowe wyroby użytkowe. Muzeum posiada bogate kolekcje kutych wyrobów artystycznych wykonanych przez kilkudziesięciu kowali polskich i zagranicznych.

 

MUZEUM REGIONALNE

Muzeum składa się z trzech części: pierwsza, dokumentująca historię Wojciechowa, z makietą średniowiecznego grodziska i eksponatami pochodzącymi z wykopalisk archeologicznych. Druga część to wystrój wojciechowskiej chałupy z lat 1920 – 30 w pełni wyposażone w sprzęty i narzędzia jakimi posługiwali się mieszkańcy Wojciechowa w tamtych czasach, trzecia część to Galeria Sztuki Ludowej, w której można zakupić pamiątki z Wojciechowa – m.in podkówki na szczęście wykonywane w głównej mierze przez tutejszych twórców.

PRZYKŁADOWA OFERTA ZAJĘĆ/WARSZTATÓW

Gra terenowa “W Krainie Hefajstosa”

Uczestnicy zajęć zapoznają się z legendą Hefajstosa, dowiedzą się jak przebiegał dawny proces pozyskiwania żelaza, zdobędą umiejętności posługiwania się narzędziami kowalskimi, nauczą się odróżniać rodzaje żelaza, podków, narzędzi rolniczych, a także poznają wyroby artystyczne najlepszych polskich mistrzów kowalstwa.

 Na drużyny czekają zagadki, konkursy, ciekawe zadania jak poszukiwanie skarbu, budowa dymarki, krzesanie ognia czy podkucie rumaka, który zawiezie Hefajstosa na Olimp.

 Czas trwania zajęć: ok. 2 godziny

Cena: 15 zł od osoby

Cennik

Bilety: normalny – 5 zł, ulgowy – 4 zł

(bilety uprawniają do wejścia do dwóch muzeów – Muzeum Regionalnego i Muzeum Kowalstwa

GALERIA