Spichlerz pod Żurawiem w Kazimierzu Dolnym – komfortowo i ze smakiem

Spichlerz pod Żurawiem, usytuowany tuż przy drodze wjazdowej do Kazimierza Dolnego, to wyjątkowe miejsce z historią sięgającą XVII wieku. Budynek służący niegdyś jako magazyn zboża przy wiślanym szlaku handlowym, otrzymał dzisiaj nowoczesne wnętrza i doskonale sprawdza się jako obiekt noclegowy.

Zbudowano go ok. 1623 r., a więc w czasach świetności Kazimierza Dolnego. W 1883 roku powstała tutaj fabryka gwoździ! Jeszcze do niedawna nazywano ten obiekt nie inaczej niż „Gwoździarnią”. W czasie wojny Spichlerz uległ zniszczeniu. Później wykupiło go Lubelskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Obecnie Spichlerz pod Żurawiem jest obiektem wypoczynkowym. Piękną adaptację jego wnętrza zaprojektował mgr inżynier Tadeusz Augustynek, architekt, konserwator i malarz (1919-2000).

Spichlerz pod Żurawiem usytuowany jest nad Wisłą, tuż przy bulwarze spacerowym, w odległości 1,5 km od rynku głównego w Kazimierzu Dolnym. W odległości zaledwie 800 m znajduje się dworzec autobusowy. Tuż przy obiekcie znajdują się parkingi dla aut oraz autokarów.  Dogodna lokalizacja umożliwia poznanie Kazimierza Dolnego i najbliższych okolic. Pobliski bulwar nadwiślański to idealne miejsce na spacery tuż przy brzegu królowej polskich rzek.

Dla gości obiektu przewidziano 19 komfortowych pokoi rozlokowanych na trzech piętrach budynku. Co warte podkreślenia obiekt jest przyjazny zwierzętom, psy, koty i inne zwierzątka są w nim mile widziane.

Można skorzystać także z miejsca do grillowania, bilarda, placu zabaw i innych atrakcji przeznaczonego dla dzieci.

Spichlerz pod Żurawiem ma również atrakcyjną ofertę dla gości biznesowych. Obszerna sala konferencyjna wyposażona w niezbędny sprzęt multimedialny jest idealnym miejscem przeznaczonym do spotkań biznesowych, konferencji oraz szkoleń.

Na miejscu można korzystać także z oferty restauracji, serwującej smaczne dania nawiązujące do tradycji kulinarnych Lubelszczyzny. Szczególnie ciekawe mogą być dania z kaszami – na słono i na słodko. W menu są również przysmaki do młodych „niejadków”, których apetyt na pewno się poprawi.