Siedlisko Małgorzaty – poznaj tajniki sztuki ludowej i rękodzieła

Siedlisko Małgorzaty to miejsce gdzie można poznać tradycje i kulturę ziemi kazimierskiej. Pani Małgorzata Urban – gospodyni Siedliska-  w tym niezwykłym miejscu chce pokazać nie tylko sztukę ludową, techniki związane z ginącymi zawodami ale także kontynuować rodzinne tradycje. Siedlisko to miejsce gdzie udało się  przywołać zapach ziół i kwiatów zapamiętany z dzieciństwa. Można tu oderwać się od codzienności i własnymi rękami stworzyć zaprojektowane przez siebie „dzieło sztuki”.

 

Najważniejsze miejsce w Siedlisku zajmują trzy warsztaty tkackie, dwa tradycyjne, służące od pokoleń oraz jeden mały warsztat współczesny. Można tu zobaczyć charakterystyczne dla regionu zdobnictwo, tradycyjne wzory i kolorystykę.

 

Pomieszczenia zostały wyposażone w wiekowe sprzęty użytkowane w rodzinie założycieli: zydle, stoły, kredens, kolebkę. Zawieszone u pułapu pomieszczenia zioła pozwalają poczuć zapach charakterystyczny dla wzgórz kazimierskich kamieniołomów. To doskonałe miejsce na warsztaty. To ideale miejsce dla osób kreatywnych, a jednocześnie szansa na wyjątkowy odpoczynek i odprężenie przy pracy twórczej.

Równie ciekawa jest oferta warsztatów z plastyki obrzędowej – w okresie wielkanocnym pisanek i palm, zaś w ciągu roku ozdobnych bukietów. Dla wykonywania prac ważne są odpowiednio przygotowane suszone zioła i kwiaty. Gospodyni Siedliska sama je uprawia, pielęgnuje i suszy, przygotowując do wykorzystania podczas warsztatów. Warto też posłuchać opowieści na temat roślin wykorzystywanych np. do wykonywania wielkanocnych palm, wiele z nich ma tradycyjne i symboliczne znaczenie.

 

Nie można też ominąć pasieki przy Siedlisku, tu można poznać techniki pszczelarstwa, poznać narzędzia niezbędne w pracy pszczelarza. Bardzo ciekawe będą także warsztaty wykonywania świec z wosku pszczelego.

Oferta Siedliska skierowana jest przede wszystkich dla grup, osoby indywidulane mogą odwiedzić Siedlisko po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. Organizowane warsztaty zaciekawią zarówno dzieci i młodzież, jak również dorosłych.

 

Siedlisko Małgorzaty zaprasza do Cholewianki koło Kazimierza Dolnego.