Nałęczów znany jest nie tylko ze swoich walorów uzdrowiskowych ale także z powiązań z wybitnymi literatami. Przebywali tu m.in. Stefan Żeromski, Bolesław Prus czy Ewa Szelburg Zarembina. Ślady po pisarzach można w nazwach budynków, ulic czy … wąwozów.

Spacerując parkiem uzdrowiskowym spotkać można rzeźbę Bolesława Prusa siedzącego na ławce. W jeden z majowych weekendów odbywa się Majówka z Panem Prusem. Wtedy to eleganckie damy i panowie w strojach z epoki nieśpiesznie przechadzają się po uzdrowisku. Pan Prus na swym stuletnim bicyklu przemierza parkowe aleje w towarzystwie cyklistów z Historycznego Towarzystwa Sportowego w Warszawie.

 

8 września 2018 r. z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, w ramach akcji Narodowe Czytanie, pod pomnikiem Stefana Żeromskiego odbyło się wspólne czytanie “Przedwiośnia”. Liczna grupa słuchaczy, w skład której weszli nie tylko mieszkańcy Nałęczowa i kuracjusze ale także turyści z różnych zakątków Polski, gromkimi brawami nagradzała każdy przeczytany fragment.

Muzeum Stefana Żeromskiego znajduje się w letniej pracowni pisarza. Drewniana chata wybudowana w stylu zakopiańskim kryje oryginalne wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem z początku XX w. W pracowni Żeromski napisał “Dumę o hetmanie”, “Różę” a także kończył “Dzieje grzechu”. Na tyłach ogrodu mieści się Mauzoleum Adama Żeromskiego, syna pisarza, zmarłego w 1918 r.

 

Bolesław Prus przyjeżdżał do Nałęczowa przez kilka lat aby leczyć się z lęku przestrzeni. W pałacu Małachowskich, gdzie mieszkał, napisał “Placówkę”. Muzeum Bolesława Prusa gromadzi zbiory dotyczące życia pisarza, jego dorobku literackiego oraz powiązań z Nałęczowem. Przez lata Muzeum mieściło się w pałacu Małachowskich lecz w 2017 r. zostało przeniesione do Ochronki Żeromskiego na ul. Poniatowskiego 39.

Urodzona w Bronowicach (gmina Puławy) Ewa Szelburg Zarembina spędziła dzieciństwo w Nałęczowie. Spoczywa wraz z mężem i rodzicami na zabytkowym, nałęczowskim cmentarzu. Dom rodzinny pisarki znajdował się na ul. 1-go Maja 21. Obecnie mieści się tam Willa Gioia, której właściciel zachował obrys domu Zarembiny w podstawie fontanny ogrodowej.

Zapraszamy również do spacerów Nałęczowskim Szlakiem Literackim. Znajduje się na nim 30 obiektów związanych z literatami, którzy w Nałęczowie mieszkali na stałe lub jak np. Bolesław Prus, przyjeżdżali się leczyć. Po drodze można poznać historię takich obiektów jak pałac Małachowskich, oficyna pałacowa, kaplica Boromeusza czy szereg zabytkowych willi. Szlak Literacki prowadzi także do miejsc mniej oczywistych np. do wąwozu Głowackiego, na górę Poniatowskiego i górę Prusa. Będąc przy kościele parafialnym warto zajrzeć na cmentarz parafialny gdzie spoczywają osoby znane, zasłużone dla Nałęczowa i ojczyzny. Bezpłatną mapę z przebiegiem trasy i opisem obiektów można dostać w Centrum Informacji Turystycznej w Nałęczowie. Tutaj też jest możliwość wypożyczenia przewodnika audio, który poprowadzi nas po szlaku.